tr-TR

Bilgisayar Bilimi

Guretruck, matematik-bilgisayar bilimi-hukuk alanında yazılımın biçimsel analizi ve homologasyon süreçlerinin geliştirilmesi adanmış kendi departmanına sahiptir. Ekibimiz piyasa tanınmış IT mühendisleri, teorik fizikçiler ve mantıksal matematikçilerden oluşmaktadır.

Bulgularımız, 561/2006 sayılı AT Yönetmeliğine göre yazılımın homologlanması veya doğrulanmasının imkânsız olduğunu ortaya koymaktadır (“561” sayılı Yönetmelik). Ayrıca, takograf tarafından 3821/1985 sayılı AB Yönetmeliğine uygun olarak kullanılan dahili yazılımın (“3821 sayılı Yönetmelik”) şüphe duyuyoruz. ), 561 sayılı Yönetmeliğin teyit edilmesi için daha da sorunludur.

Ekibimiz şu anda “G-Machine” ™ geliştiriyor. Bu, sektörün görünümünü değiştirebilecek, yasaların düzgün analizi için çığır açan bir araç olacağını umuyoruz.

2016 yılında G-Machine'e göre oluşturulmuş olan Polis Denetçisi'nin ilk versiyonunu başlatmayı hedefliyoruz. Bu versiyon sadece 561 sayılı Yönetmelik için onaylanacaktır. 3821 sayılı Tüzük için onaylamak imkânsızdır çünkü G-Sürümü bize değil, takograf üreticilerine bağlıdır.

HAL: Biliyorum sen ve Frank' bağlantımı kesmeyi planlıyorsunuz ve korkarım ki bu olmasını isteyeceğim bir şey değil.

.

Makineler veya yazılımlar tarafından sergilenen zeka, uzun zamandan beri popüler kültürün konusu olmuştur. O zaman yapay zeka veya Al bu kadar ilgi çekici buluyoruz? Belki de sistematik ve cansız makinelerin otonom ve duygusal varlıklara dönüşmesi, belki de yaratıcılarına karşı isyan etme yetenekleri vardır.

Bu beklenti ve onun dramatik sonuçları, yirminci yüzyıl film yapımcıları tarafından geniş çapta keşfedildi ve modern bilim kurgularının en iyi örneklerinden bazılarını oluşturdu.

1968'de Stanley Kubrick, “2001: A Space Odyssey” adlı eseriyle konuyu ele aldı. Film, insan ilerlemesini etkileyen gizemli bir kara maddenin keşfinden sonra, duyarlı bilgisayar HAL 9000 ile Jüpiter'e bir yolculuğa çıktı. HAL uzay aracını, Discovery 1'i, sistemleri kontrol etti ve astronot ekibi ile etkileşti. Mürettebatın onu durdurma planlarını keşfettikten sonra, HAL ekibi öldürmeye başladı

1984'te Ridley Scott’un gişe rekorları kıran Blade Runner'da, insanın fiziksel görünümü ile Nexus 6 serisi replikaların aslında makinelerde olduklarını ve çocukluk anılarının sadece yazılım programları olduğunu öğrendiler. Daha sonra, kısa ömürlerini keşfettiklerinde, tasarımcılarını daha uzun yaşama girişiminde öldürmekten çekinmediler.

Yakın zamanda 2015 yılında Alex Garland'ın bağımsız filmi “Ex-Machina” da Blue Book adlı şirket, AI'nin internet arama motorlarına dayanan insan benzeri bir robot oluşturdu. Turing Testleri'ne dayanan film, insan zekasını, insan ve robotlar arasında ayrım yapmak için bir kablo olup olmadığını test etti. Sonunda android hapishaneden kaçar ve yaratıcısını ve testçisini öldürür.

BU KIYAMET KEHANETLERİNİN BAZILARI GERÇEK OLSAYDI? OLMUŞ OLSAYDI?

Avrupalı ​​araçların sürüş saatlerinin ve dinlenme mevzuatının yürürlüğe konmasıyla ilgili olarak, en azından bazı durumlarda, polisin büyük para cezaları uyguladığı veya yasaklar uyguladığı durumlarda, suçun işlenmesinin mümkün olup olmadığına karar vermekle yükümlü olmadıklarına dair kanıtlarımız vardır. taahhüt edildi. Kontrol, 561/06 ve 165/2014 sayılı Yönetmelik ihlalleri için dijital dosyaları otomatik olarak analiz eden yazılım analiz programlarının elinde bulunmaktadır. Bunu doğrulayan Avusturyalı polis.

Alan Turing'in 1912-1954, “Turing makinesi“ile birinci bilgisayar modelinin yaratıcısı)

Eğer kontrol, polisin elinde değil de yazılımın elinde ise, yazılımın yaratıcılarına karşı isyan etmeyi başaracak olsaydı,otoriteden ya da mevzuattan herhangi bir kısıtlama olmaksızın, sürücüleri cezalandırmak için özerklik geliştirdiyse? Hal 9000 gibi, ancak 2016 yılında yerel otoyolumuzda bunun zaten gerçekleşmiş olması ve sonuçların sürücüler ve nakliye şirketleri için yıkıcı olması mümkündür.

Fransa'nın Champigneulles bölgesinde Mart 2016'da, yetkililerin toplamda 33.675 € 'luk para cezası verdiği yakın tarihli bir kontrol sırasında, Fransız yetkililer (OCTET) tarafından kullanılan takograf analiz yazılımının, sürekli sürüşü kesintiye uğratarak takım modundaki kullanılabilirliği yorumlamadığını fark ettik. zaman. Bu yeni yorumun bir yazılım güncellemesinden kaynaklandığından şüpheliydik ancak başka bir Avrupa ülkesi bunu kabul etmeyecekti. Sonra. Aynı makam için Fransız makamları tarafından verilen para cezalarında 200.000 € 'dan fazla bir miktar görmeye gittik.

Sanayi baskısının bir sonucu olarak, Nisan 2016'da Avrupa Komisyonu Directorade Generale Move, konuyu görüşmek üzere ilgili tüm yetkililerin katıldığı bir toplantı düzenledi. Bu toplantıda, Fransız temsilci “Fransa'nın sürekli sürüş konusundaki yorumunu değiştirmediğini” iddia etti; ayrıca, para cezalarını yalnız polis memurlarına bağladı.

Eğer bu doğruysa ve bundan şüphe etmek için bir nedenimiz yok ise, OCTET'in sistemi kontrol altına aldığı anlamına gelir. Bu para cezaları yasaya göre ya da Fransa tarafından yorumlandığı gibi verilmemektedir, fakat OCTET para cezaları çıkarmıştır çünkü otonom hale gelmiş ve kendi başına “öldürmeye” başlamıştır. Kesin olan şey OCTET'in dijital dosyaları bu şekilde yorumlamasıdır. Bunu desteklemek için kapsamlı kanıtlarımız var ve bunu görmek isteyen herhangi bir otorite için kullanılabilir. Aynı anda, 561/06 sayılı Yönetmeliği denetleyen tüm Avrupa ülkelerinde de aynı şekilde, daha gizlice gerçekleşebilir.

Stanley Kubrick, Ridley Scott ve Alex Garland'ın bize söylemedikleri şey, AI'nın teorik olarak kontrol edilebilmesidir. Doğru. Yazılımın resmi olarak doğrulanması teorisi, bu problemle tam olarak ilgilenir ve havacılık ve uzay endüstrilerinde bu etki için yaygın olarak kullanılır. Prensip olarak, kontrol AI yazılımı mümkün olabilir, ancak matematiksel olarak hala yüksek karmaşıklık nedeniyle bazı problemleri gündeme getirmektedir.

Her halükarda, herhangi bir program ya da yazılım geliştiricisinin yasanın icat ettiği ya da yorumlanmasını engelleyeceği 561/06 ve 165/2014 sayılı Yönetmeliklerin takograf analiz yazılımı için halihazırda doğrulanabilir bir matematiksel model bulunmaktadır. bunun ancak onu harekete geçirmesi, küçük bir teknolojik devrim anlamına gelecektir.

Pratik bir örnek düşünelim. Kamyonunuzla başlıyoruz; Buna Discovery 1 adını verelim ve Jupiter adında bir fabrikaya gidiyoruz. Forkliftin tasarımcısı HAL'tan bir takograf ve yazılım versiyonu 9000'dir. Yolculuk sırasında takograf sürücü ile iletişim kurmaya başlar ve sürekli sürüş süresini aşacağını söyler ve durur. Onun bir yalan olduğunu biliyor. Ama HAL 9000’e itaat etmeyecek mi? HAL'ın Jüpiter'in yolculuğundaki kamyon sistemlerini kontrol ettiğini reddedecek mi?

Daha sonra HAL 9000, sürücünün son 30 gün içinde sürücü kartını indirmediğini ve bunun yapılması gerektiğini söylemeye başladığında, önceki günlerden indirilen sürücü dosyasıyla ne yapacak?

HAL, aracın geleceğe gittiğini gösterdiğinde, 07/02/2106, 06: 28.15 tarihinde km 16,777,777. Nerede biter…

Avrupa Komisyonu'nun ne yaptığını görelim - vatandaşlarını veya makineleri savunmak.

Guillermo Errezil

Teorik fizikçi

"Bilim, Yenilik ve Üniversiteler Bakanlığı", "Devlet Araştırma Ajansı" ve "Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu" (ERDF) tarafından finanse edilen proje