pl-PL

Informatyka

Guretruck posiada własny dział zajmujący się rozwojem formalnych procesów analizy i zatwierdzania programów w dziedzinie matematyki i informatyki. Nasz zespół składa się z wybitnych informatyków, fizyków teoretycznych oraz matematyków.

Nasze wyniki sugerują, że niemożliwa jest homologacja i weryfikacja oprogramowania zgodnie z rozporządzeniem UE 561/2006. W istocie możemy podejrzewać, że wewnętrzne oprogramowanie używane przez tachograf, zgodnie z rozporządzeniem UE 3821/1985 jest bardziej problematyczne w trakcie jego weryfikacji niż to ma miejsce w przypadku rozporządzenia 561.

Nasz zespół pracuje nad budową "G-Machine" ™, która mamy nadzieję będzie innowacyjnym, przełomowym narzędziem do formalnej analizy przepisów prawa, zdolnym zmienić krajobraz branży.

W ciągu 2016 roku planujemy uruchomić naszą pierwszą wersję Police Controller'a, stworzoną przez maszyny G. Ta wersja umożliwia jedynie certyfikowanie regulacji 561 G-wersji. Niemożliwe, aby certyfikować do rozporządzenia 3821, ponieważ G-wersja nie zależy od nas, ale od producentów tachografów.

HAL WIEM, ZE TY I FRANK ZAMIERZALISCIE MNIE ODLACZYC ALE NIE MOGEĘ POZWOLICĆ ABY TO SIE STALO.

CZY TACHOGRAFY ŚNIĄ O ELEKTRYCZNYCH OWCACH?

Inteligentne maszyny czy oprogramowanie od dawna są częstym tematem w kulturze popularnej, co zatem uważamy za tak intrygujące w SI czyli sztucznej inteligencji? Być może ma to coś wspólnego z transformacją systematycznych i martwych maszyn do niezależnych i czujących istot, zdolnych nawet do buntu przeciw ich kreatorowi. Ta wizja i jej dramatyczne konsekwencje były szeroko obrazowane przez wytwórnie filmowe XX wieku i stanowią jedne z najlepszych przykładów współczesnej fantastyki naukowej.

Ta wizja i jej dramatyczne konsekwencje były szeroko obrazowane przez wytwórnie filmowe XX wieku i stanowią jedne z najlepszych przykładów współczesnej fantastyki naukowej.

W 1968 Stanley Kubrick rozpoczął ten temat w jego monumentalnym dziele „2001: Odyseja kosmiczna”. Film przedstawia min. podróż na Jupitera po odkryciu tajemniczej czarnej materii wpływającej na ludzką progresję, ze świadomym komputerem - HAL 9000 na pokładzie statku. HAL steruje statkiem kosmicznym Discovery 1, systemami oraz interakcjami w załodze astronautów. Po odkryciu przez HAL’a, że załoga planuje go odłączyć, HAL rozpoczyna zabijanie astronautów.

W 1984 roku w hicie kinowym Ridleya Scotta „Blade Runner”, seria Nexus 6 replikanci o ludzkim wyglądzie, dowiadują się, że są jedynie maszynami z zaprogramowanymi wspomnieniami. Dowiadując się o ich zaprogramowanej, krótkiej żywotności, nie mają zahamowani przed zabójstwem ich twórcy aby spróbować przetrwać dłużej.

W ubiegłym roku w niezależnym filmie Alexa Garland “Ex-Machina” firma Blue Book tworzy androida o ludzkiej fizjonomii, w którym sztuczna inteligencja została opracowana w oparciu o wyszukiwarki internetowe. Film przywołuje metodę weryfikacji „test Turinga”, polegającą na przetestowaniu ludzkiej inteligencji tak, by rozróżnić, czy mamy do czynienia z człowiekiem, czy androidem. Ostatecznie, android uwalnia się z więzienia i zabija swojego twórcę.

A co, jeśli w tych apokaliptycznych wizjach tkwi choć ziarenko prawdy? Jeśli to wszystko tak naprawdę już się dzieje?

W nawiązaniu do europejskich wymogów dotyczących dopuszczalnych godzin prowadzenia ciężarówki oraz legislacji odpoczynku, zostało wykazane, że w wielu, a może nawet w większości przypadków, gdy policja nakłada wysokie sankcje związane z tymi nadużyciami, nie jest w rzeczywistości w stanie stwierdzić, czy dane wykroczenie zostało rzeczywiście popełnione. Kontrola leży w “rękach” oprogramowania automatycznie analizującego urządzenia I zawarte w nich pliki cyfrowe ukazujące naruszenie przepisów 561/06 i 165/2014. Jesteśmy w posiadaniu austriackiego listu, który potwierdza te przypuszczenia.

*(Alan Turing 1912-1954, twórca pierwszego modelu obliczeniowego z jego “maszyna Turing”)

Skoro kontrola jest w rękach oprogramowania, a nie policji, co jeśli to oprogramowanie odwróci się przeciwko jego twórcom, jeśli stanie się na tyle autonomiczne, że zacznie samo obarczać kierowców mandatami, pomimo braku jakiegokolwiek nacisku ze strony władz lub prawa? Tak jak HAL 9000, tylko, że na naszej własnej autostradzie w 2016. Jest możliwe, że to wszystko już się dzieje, i że konsekwencje okażą się destrukcyjne dla kierowców i firm transportowych.

Podczas ostatniej kontroli w Champigneulles we Francji w marcu 2016 władze nałożyły mandat całkowity w wysokości 33 675,00 €, zdaliśmy sobie sprawę, że oprogramowanie analizujące tachograf, używane przez francuskie władze (OCTET) nie interpretowało momentów niedospozycyjności sprzętu jako przerw w ciągłym czasie jazdy. Założyliśmy, że taka interpretacja wynika z aktualizacji oprogramowania, jednak żadne inne państwa europejskie nie przyjęły tej argumentacji. Te same władze francuskie nałożyły ponadto mandaty o łącznej kwocie 200 000€, kierując się tymi samymi motywami.

W wyniku przemysłowego nacisku, w kwietniu 2016 roku Europejska Komisja, poprzez Dyrekcje Generalne zwołała zgromadzenie wszystkich powiązanych władz, by przedyskutować tę kwestię. Podczas tego spotkania, władze Francuskie oznajmiły, iż “Francja nie zmieniła swojej interpretacji ciągłości jazdy”, co więcej, przypisała wspomniane sankcje pojedynczym policjantom, działającym na własne konto.

Jeśli to prawda, a nie mamy co do tego wątpliwości, oznacza to, że OCTET przejął kontrolę nad systemem. To znaczy, że wspomniane mandaty nie są nakładane zgodnie z prawem lub interpretacją Francji, ale, że OCTET stając się autonomiczny zaczął sam nakładać mandaty i „zabijać”. Wiemy na pewno, że OCTET interpretuje pliki cyfrowe w ten właśnie sposób. Mamy na to rozległe dowody, dostępne dla wszystkich władz, które chciałyby się z nimi zapoznać. Jednocześnie, to samo może się dziać prawdopodobnie we wszystkich krajach europejskich kontrolujących przepis 561/06, z tym, że mniej oficjalnie.

To, czego Stanley Kubrick, Ridley Scott czy Alex Garland nam nie powiedzieli, to fakt iż AI może być kontrolowany. To prawda. Jest to możliwe dzięki teorii zwanej “formalną weryfikacją oprogramowania”, która precyzyjnie rozwiązuje ten problem I jest stosowana na szeroką skalę w lotnictwie oraz w sektorze kosmicznym przemysłu. Teoretycznie byłoby możliwe kontrolowanie oprogramowania sztucznej inteligencji poprzez tę teorię, jednak z punktu widzenia matematycznego jest to wciąż zbyt skomplikowane.

W każdym razie, jest już oficjalnie zweryfikowany model matematyczny dla oprogramowania do analizy tachografów, odnoszący się do rozporządzeń 561/06 i 165/2014, który uniemożliwiłby jakiemukolwiek programowi lub programiście tworzenie lub interpretowanie prawa hna własny sposób. Komisja Europejska jest tego świadoma, jednak przyjęcie go oznaczałoby małą rewolucję technologiczną.

Przyjrzyjmy się praktycznemu przykładowi. Weźmy na przyład twoją ciężarówkę, nazwijmy ją „Discovery 1”. Niech kieruje się do fabryki zwanej „Jupiter”. Ciężarówka jest wyposażona w tachograf HALL a wersja oprogramowania to 9000. Podczas podróży techograf zaczyna komunikować kierowcy, że zbliża się do przekroczenia dopuszczalnego czasu ciągłej jazdy, więc musi się zatrzymać. Wie, że to nieprawda, ale czy zdecyduje się zingorować komunikat HAL’a 9000 I kontynuować swoją podróż do “Jupitera”?

Gdy następnie HAL 9000 zacznie mówić, że kierowca nie załadował swojej karty kierowcy przez ostatnich 30 dni I powinien to zrobić natychmiast, co zrobi kierowca z wczytanym dzień wcześniej plikiem cyfrowym?

kiedy HAL wykaże, że pojazd przebył w przyszłości 16.777.777 km w dniu 07/02/2016 o godzinie 06:28.15, jak się to skończy?

Zobaczymy, co zdecyduje Komisja Europejska, czy stanie po stronie swoich obywateli, czy też maszyn.

Guillermo Errezil

Fizyk teoretyczny

Project funded by the "Ministry of Science, Innovation and Universities", the "State Agency for Research" and the "European Regional Development Fund" (ERDF)